dr hab. Jadwiga Kowalska

Wydział Nauk Humanistycznych - Instytut Nauk o Sztuce
Katedra Instrumentologii

Stanowisko: Adiunkt posiadający stopień naukowy dr hab.

Jadwiga Kowalska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiowała w klasie organów prof. Joachima Grubicha. W latach 1994-1998 doskonaliła swoje umiejętności w Konserwatorium w Lozannie (Szwajcaria) pod kierunkiem prof. Kei Koito. Studia ukończyła otrzymując najwyższą ocenę - „premier prix” z wyróżnieniem - jednogłośnie przyznaną przez jury.

W latach 1994-1998 piastowała stanowisko głównego organisty w kościele ewangelicko-reformowanym Saint Luc w Lozannie. Była również organistką w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Lublinie.

Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadzi również zajęcia z zakresu gry na organach w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. 

W roku 2016 nagrała na najstarszych polskich organach w Kazimierzu Dolnym płytę z utworami liturgicznymi z Tabulatury Jana z Lublina, a w 2017 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskała stopień doktora habilitowanego. Prowadzi działalność artystyczną obejmującą koncerty w kraju i za granicą (Słowacja, Chorwacja, Włochy, Szwajcaria, USA). Dokonała nagrań dla Radio Suisse Romande i Radio Chablais. Jest członkiem zespołu „Collegium Zieleński”. W związku z przypadającą w 2011 roku 400. rocznicą wydania w Wenecji zbioru „Offertoria et communiones totius anni” Mikołaja Zieleńskiego brała udział w nagraniu dzieł wszystkich  tego kompozytora pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego. Płyty te otrzymały nagrodę Fryderyka przyznaną przez Akademię Fonograficzną oraz zdobyły prestiżową nagrodę Złotego Orfeusza przyznawaną przez francuską Academie du Disque Lyrique.