Paweł Brudek

Ks. dr hab. Paweł Brudek

Wydział Nauk Społecznych - Instytut Psychologii
Katedra Psychologii Klinicznej

Stanowisko: Adiunkt posiadający stopień naukowy dr hab.

 
     Jeden z najbardziej rozpoznawalnych pasjonatów spuścizny naukowej Carla Junga – Murray Stein – napisał książkę o intrygującym tytule: „Mapa duszy". Wspominam tę książkę, gdyż główna jej idea stanowi dla mnie pewne tło intelektualno-światopoglądowe, kiedy myślę o sobie – księdzu i psychologu zarazem – jako nauczycielu akademickim związanym z Katedrą Psychologii Klinicznej KUL. Tak psycholog, jak i ksiądz są specjalistami od duszy (duchowny o duszę zabiega a psychologia to nauka o psyche czyli właśnie duszy). A jeśli ktoś jest jednym i drugim, to bez mapy w świadomą i odpowiedzialną podróż po ludzkiej duszy na pewno nie powinien się wybierać. Co mnie zatem pasjonuje w nauce i czym się w niej zajmuję? Poszukiwaniem i tworzeniem mapy duszy – zwłaszcza człowieka w okresie późnej dorosłości (starości). Im więcej za mną projektów badawczych, w których respondentami są osoby 60+, tym bardziej fascynujące i prawdziwe staje się dla mnie przekonanie Danielle Quinodoz, że starość to przygoda życia, które trwa. W swojej pracy dydaktycznej staram się nie tylko przekonać do tego studentów, ale też w jakimś stopniu przygotować ich do tej przygody. Zakamarki człowieczej duszy poznaje nie tylko trzymając się metodologicznych standardów dobrej nauki, ale także jako psychoterapeuta towarzysząc osobie w poruszaniu się po nierzadko dziewiczych terenach jej psyche.
    Jestem zatem księdzem diecezji opolskiej. W roku 2000 rozpocząłem studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego oraz w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. W roku 2006 uzyskałem tytuł magistra teologii na podstawie pracy zatytułowanej: Choroba alkoholowa jako czynnik dysfunkcyjności rodziny (Promotor: śp. Ks. Prof. dr hab. Józef Król). W latach 2007-2011 odbyłem studia magisterskie z zakresu psychologii na KUL, które ukończyłem z wyróżnieniem prezentując pracę zatytułowaną: Religijność a jakość relacji małżeńskiej (Promotor: Prof. KUL dr hab. Bogusława Lachowska). W latach 2011-2015 byłem uczestnikiem studiów doktoranckich, w czasie których, pod kierunkiem Prof. zw. dr hab. Stanisławy Steuden, napisałem rozprawę pt.: Podmiotowe korelaty satysfakcji z małżeństwa osób w okresie późnej dorosłości. Rozprawa została obroniona z wyróżnieniem. W roku 2023 uzyskałem stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku i cyklu artykułów zatytułowanego: Pomyślne starzenie się: wymiary, czynniki, mechanizmy. Perspektywa teorii gerotranscendencji Larsa Tornstama.
    Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z jakością życia, starością, mądrością, poczuciem własnej godności, satysfakcją z małżeństwa, uzależnieniami, psychoterapią i religijnością. Czynnie uczestniczę w konferencjach naukowych organizowanych zarówno przez krajowe, jak i zagraniczne ośrodki akademickie. Jestem autorem artykułów naukowych i popularno naukowych oraz współautorem prac zbiorowych.
  Oprócz mojego zainteresowania psychologią jakości życia psychologią starzenia się i starości oraz psychologią małżeństwa i rodziny, jestem zaangażowany w pionierski projekt Bankowy Negocjator. Współpracuję w tym obszarze z dr. Tomaszem Korulczykiem. To innowacyjne przedsięwzięcie, łączące psychologię z AI, pozwala badać wykorzystanie modeli GPT-4 w roli profesjonalnych negocjatorów.
   Moja współpraca z projektem "Bankowy Negocjator" koncentruje się na analizie interakcji człowieka z maszyną i potencjalnym wpływie AI na poprawę procesów komunikacyjnych. Jest to nie tylko praktyczne zastosowanie nowych technologii, ale również istotny obszar badań psychologicznych. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Bankowy Negocjator.